Блоги, Здоровʼя

ТОП-5 цікавих фактів про сон від сомнологині Дарʼї Пилипенко

Сон ‒ невід’ємна частина нашого існування. Третину життя ми проводимо уві сні. Сон ‒ це не тільки час для відновлення і відпочинку, але й дивовижний світ власних фізіологічних і психологічних процесів. Ми дізналися у відомої сомнологині та першої амбасадорки здорового сну в Україні Дарʼї Пилипенко п’ять дивовижних фактів про сон.

  1. Нестача сну може мати серйозні наслідки для фізичного здоров’я та психічного стану. Виникають проблеми з пам’яттю, зміни настрою, погіршується  вирішення завдань. Вірогідні  навіть такі серйозні речі, як депресія та хвороби серця.
  2. Мозок вночі не спить і активніше працює, ніж вдень. Щоночі, коли ми засинаємо, мозок обробляє отриману інформацію. Це як щоденна гігієнічна процедура розуму. Сни відіграють важливу роль у цьому процесі, перетворюючи емоції та враження, до того ж іноді дивним чином.

Коли ми поринаємо в царство Морфею, відбувається складний нейропластичний процес. Нейромережі аналізуються мозком на кшталт обʼєму споживання енергії. Звʼязки, що не використовуються вдень, переформатуються або знищуються, щоб звільнити місце для нової інформації.

  1. Люди можуть відчувати параліч сну. Сонний параліч ‒ це явище, при якому людина, прокинувшись, залишається повністю свідомою, бадьорою, але не здатна рухатися, підвестися з ліжка, поворухнути ногами, руками. Це може супроводжуватися галюцинаціями та почуттям страху. Феномен часто пов’язується зі швидким рухом очей (ШРО) і може бути дуже страшним. Нерідко з’являється відчуття стискання грудини. Можуть початися приступи паніки, ввижатися магічні образи, постаті. Тому цей розлад сну окутаний езотеричними мотивами.
  2. Сплячі можуть приймати рішення. Під час сну мозок активно працює та вибудовує нові нейронні мережі, що дає можливість діставати з потаємних скриньок досвіду рішення  проблем, якими ви переймалися впродовж дня. Відомо, що багато найбільших відкриттів та рішень у світі були зроблені уві сні. Наприклад, хімічна таблиця елементів Менделєєву наснилася. Отже, свідомість продовжує працювати, навіть коли ми спимо.
  3. Сновидіння піддаються контролю. Явище, відоме як люцидний сон, дозволяє людям усвідомлювати, що вони сплять, і навіть керувати сюжетом сновидінь. Це відкриває безмежні можливості для досліджень та творчості уві сні. За допомогою свідомих сновидінь можна пізнавати нові недосяжні наяву горизонти.

Сон ‒ дивовижний та загадковий аспект людського життя. Вивчення сну продовжує приносити нові відкриття та знання про нашу свідомість, підсвідомість, фізіологію.



Вам також має сподобатись...