Поради психолога: як позбутися тривожності в період карантину

Вікторія Шептієнко – дипломована практикуюча психологиня в напрямку Гештальт Терапії, україномовна інстаблогерка з аудиторією більше 120 000 читачів, номінантка на премію World Bloggers Awards 2020, засновниця психологічних марафонів, активна учасниця благодійних проектів. Ми вирішили дізнатися у Вікторії, актуальні питання, які цікавлять наших читачів – як обрати для себе найкращого психолога, як боротися з тривожністю в карантинний період та як не піддаватися панічним станам. Рекомендуємо до прочитання.  

 

ВІКТОРІЯ, ВИ – ПРАКТИКУЮЧИЙ ПСИХОЛОГ В ГЕШТАЛЬТ-НАПРЯМКУ, ПОПУЛЯРНА БЛОГЕРКА І ПРОСТО КРАСИВА ДІВЧИНА. РОЗКАЖІТЬ, КИМ ВИ МРІЯЛИ БУТИ В ДИТИНСТВІ? ЯК ПСИХОЛОГІЯ ПРИЙШЛА В ВАШЕ ЖИТТЯ? І ЧОМУ САМЕ ЦЕЙ ПРОФЕСІЙНИЙ НАПРЯМОК?

Коли була зовсім маленькою, як і більшість дітей, хотіла бути співачкою чи актрисою. Але вже з 8 класу друзі часто довіряли якісь свої переживання, і я вже тоді відчувала колосальну відповідальність за це – на той момент я хотіла всіх врятувати. І в той період вже почала цікавитись психологічною літературою, бо чітко розуміла, що хочу бути в цій сфері. Мені було в насолоду навчатись в університеті на психологічному факультеті спочатку в (НАУ) авіаційному, потім на магістратурі в торгівельно-економічному (КНТЕУ) де був більший нахил на бізнес-психологію. Там я отримала червоний диплом.

РОЗКАЖІТЬ ПРО СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ БІЛЬШ ДЕТАЛЬНО.

Помилково вважають, що психологи дають лише поради. Часто люди думають, що психолог – це такий мудрець, який все знає і розкаже як потрібно робити. Але насправді психолог може дати тільки загальні рекомендації, бо відповідальність за серйозні рішення завжди на клієнту, але під час консультування психолог завжди розділяє цю відповідальність.

Пропрацювавши за фахом рік у школі, я зрозуміла, що академічних знань, навіть, включаючи всі додаткові факультативи і семінари, недостатньо. Почала шукати додаткове навчання з Європейською акредитацією. Так я потрапила в КГУ на гештальт терапію, де акцент йде на вміння бути тут і зараз.

 

А ЯК МОЖНА ПОТРАПИТИ ДО ВАС НА ПРИЙОМ?

Можна написати мені в інстаграмі, де я веду свій психологічний блог, ділюсь своїми знаннями і досвідом, чи в телеграмі нікнейм @viksmile, або ж можна залишити заявку на сайті. Я консультую як очно в центрі Києва на Хрещатику, так і онлайн в зручному форматі для клієнта.

ЯК ВИ ВВАЖАЄТЕ, В ЧОМУ ЗАПОРУКА ВДАЛОЇ ТЕРАПІЇ? І ЯКІ В СЕРЕДНЬОМУ БУВАЮТЬ СРОКИ, КОЛИ КЛИЄНТА МОЖНА “ВИПИСУВАТИ”?

В першу чергу це саморефлексія і відповідальність клієнта, і, звісно ж, терапевта. Важливо, щоб це було системно, і найбільша робота у клієнта завжди відбувається між консультаціями. Я часто даю домашні завдання, адже так додається стимул для глибшого пропрацювання. Все дуже індивідуально, залежить від ситуації, але і в моїй практиці це переважно 10-30 консультацій.

ЩО ДЛЯ ВАС, ЯК ДЛЯ СПЕЦІАЛІСТА, ЗНАЧИТЬ ТЕРМІН – ХОРОШИЙ ПСИХОЛОГ?

Хороший психолог повинен володіти високим рівнем емпатії та високим рівнем емоційного інтелекту. Бути уважним до клієнта, створити комфортні умови. Психолог повинен пройти власну терапію, і мати години супервізії, інакше може відбуватись перенос власних переживань на клієнта, і робота буде не ефективна.
Хоч терапія орієнтована на процес, особисто я завжди орієнтуюсь на результат, хоч і чітко розумію, що ми з клієнтом відповідальні за нього 50/50.

З ПОЧАТКОМ ПАНДЕМІЇ У ПСИХОЛОГІВ ЗБІЛЬШИЛАСЯ КІЛЬКІСТЬ КЛІЄНТІВ? ЯКЩО ТАК, ТО З ЯКИМИ ЗАПИТАМИ ЗВЕРТАЮТЬСЯ?

Так, збільшилась. У людей зараз більше часу, щоб подумати про свій внутрішній стан, і з’являється розуміння, що краще розділити це з кимось.
Найчастіші запити:
⁃ Сімейних стосунків (подружні відносини, батьки-діти);
⁃ Втрата сенсу життя;
⁃ Профорієнтація (пошук себе і своєї діяльності);
⁃ Внутрішні конфлікти;
⁃ Травмуючі ситуації.

Зараз найбільше запитів на консультаціях саме про тривогу і страх змін. Пропрацьовуючи це з клієнтами, ми акцентуємо увагу на відчутті психологічної безпеки в цей момент, створення звичних і безпечних умов навколо. Важливим є заповільнення і знаходження себе в моменті тут і зараз.

 

ЩО ВИ ПОРАДИТЕ НАШИМ ЧИТАЧАМ В ПЕРІОД КАРАНТИНУ – ЯК БОРОТИСЯ З ТРИВОЖНІСТЮ І ЩО РОБИТИ, АБИ ПСИХОЛОГІЧНИЙ СТАН ПОКРАЩУВАВСЯ В ЦЕЙ ЧАС?

Не потрібно обмежувати себе, варто спробувати зберігати свій звичний режим, зберегти свої традиції, «ритуали», можливо, додавши нового забарвлення та формату: якщо ходили в тренажерний зал, займатись зараз вдома. Якщо робота онлайн – одягати речі, які вдягнули б в офіс, і чітко відмежовувати зони в кімнаті – робочу і для відпочинку, не сидіти з ноутбуком в ліжку за роботою.
Головне в цей час – не блокувати себе ментально, розвивати критичність і креативність мислення, за допомогою вправ де задіяна робота обох півкуль мозку. Наприклад, намагатися писати і малювати різними руками, робити різні речі правою і лівою рукою одночасно.

КАРАНТИН – ЦЕ НЕ ЛИШЕ ПЕВНЕ ОБМЕЖЕННЯ ДЛЯ ЛЮДЕЙ, ВІН СПРИЯЄ РОЗВИТКУ ПАНІЧНИХ НАСТРОЇВ. ЯК НЕ ПІДДАВАТИСЯ ЦЬОМУ СТАНУ?

Важливо згадати про своє хобі, що наповнює тебе, і допомагає завжди відчувати себе живим і наповненим, якщо немає зараз такого потрібно знайти! На сьогодні є шанс спробувати все – є безліч онлайн-курсів та навчання в різних сферах та напрямках, навіть безкоштовно. Відзначати досягнення і перемоги, записувати їх у блокноті (але головне в гармонії), не гнатись за усім і одразу – 3 пункти на день для початку буде достатньо). Дозволити нарешті собі відпочинок, моральний і фізичний.

ЯКЩО АБСТРАГУВАТИСЯ ВІД ТЕМИ COVID-19, ТО ЧИ МОЖНА В СОБІ РОЗВИНУТИ ТАК БИ МОВИТИ ІМУНІТЕТ ПРОТИ РІЗНИХ ПОДРАЗНИКІВ, ЯКІ НЕГАТИВНО ВПЛИВАЮТЬ НА ПСИХОЛОГІЧНИЙ СТАН ЛЮДИНИ?

Так, це можна пропрацювати, але важливо розуміти що в психології немає негативних емоцій, і важливо вміти їх екологічно проживати, потрібно задавати собі питання в такі моменти «А що це для мене? А як я себе відчуваю з цим? Чи можу я якось вплинути на це?».
Часто такі ситуації виникають через нереалізованість наших очікувань, тому своїм клієнтам я часто даю на вивчення «Молитву гештальтиста», фрагмент: «Я це я, а ти – це ти, і я в прийшов в цей світ не для того, щоб відповідати твоїм очікуванням, а ти прийшов в цей світ не для того щоб відповідати моїм очікуванням…»
І, звісно ж, пам’ятати про свої внутрішні особисті кордони.

 

ВАШІ ПОБАЖАННЯ ЧИТАЧАМ.

Зараз найкращий період для усвідомлення власних бажань, адже саме новорічні свята пронизані відчуттям дива і чарівності. Виділи час для цього, запиши всі свої мрії на папері, та продумай кроки до їхнього здійснення. Карантин не триватиме вічно. Цей Новий рік так само принесе нові можливості і враження, як і всі попередні. Питання в тому чи готовий ти до цього і що ти можеш зробити за цей рік щоб твоє життя стало кращим?

 

Фото: Із особистого архіву Вікторії Шептієнко

Залишити відповідь