Чи безпечно для організму людиини переведення годинника – думка сомнолога Дарʼї Пилипенко
Ідею переведення стрілок годинника приписують Бенджаміну Франкліну, який в сатиричному листі авторам The Journal of Paris запропонував під час французьких поминань “використати сонячне світло замість свічок”.
Проте, першою країною, яка перевела стрілки та ввела літній час, була Німеччина 30 квітня 1916 року, хоча німці відмовилися від переведеня часу у кінці війни.
Стрілки годинника переводить двічі на рік біля 70 країн світу. В останню неділю жовтня Україна теж змінить час на зимовий.
Чи небезпечно це для організму?
Розібратися в цьому питанні нам допоможе сомнологиня та експертка з ефективного сну Дар’я Пилипенко:
⠀
Перехід на зимовий час зустрічає багато протиріч в колі фахівців зі сну. Не дивно, оскільки опитування в США показують, що 55% американців зміна часу не турбує, 28 % повідомляють про незначний збій в організмі, а 13 % заявили, що зміна є серйозним для них стресом.
Чому зміна часу на настінному годиннику на 1 годину може викликати функціональні зміни в організмі?
По-перше, потрібно розмежувати переходи на літній час та зимовий. Для організму людину має визначальне значення зміщення біологічних ритмів на годину назад чи вперед.⠀
Ваш біологічний ритм визначається часом і кількістю яскравого світла, яке людина отримує впродовж дня.
Коли ваш внутрішній годинник не синхронізується з сонячним годинником, ви можете відчувати втому уранці і неспати увечері. Порушуючи свій циркадный ритм, ви також порушуєте гомеостаз сну. В результаті на карту поставлено здоров’я вашого сну, а також ряд функцій вашого тіла.
Постійність часу сну і пробудження так само важлива, як і тривалість часу, протягом якого ми спимо. Існує безліч досліджень побічних ефектів порушення таких показників.
Тому, зміна годиннику на годину вперед несе більше ризиків, ніж годину назад.
Якщо аналізувати переведення стрілок на годину назад, завжди добре поспати на годину більше. Якщо вони ляжуть спати у свій звичайний час і встануть на годину разово пізніше, це буде корисно для здоров’я, оскільки більшість з нас не досипають систематично.
Одноразова компенсація недосипу в межах годину буде мати терапевтичний ефект.
Багато думають, що година немає значення для біоритму людини, – говорить Дар’я Пилипенко.
“І це правда, що ми можемо пристосуватися. Але, варто розуміти, що навіть це невелике коригування має наслідки кроткострокові або довготривалі”. Це залежить від наявності супутніх захворювань.
Слід відмітити, що хоча “відкат назад” дає вам шанс надолужити згаяне у сні, це також може викликати складнощі адаптації у перші два – три дні. Яким чином?
Восени, коли ви виспалися на годину, ви можете не відчувати втоми, але ви можете дратуватися, коли вам доводиться чекати зайву годину до обідньої перерви або коли вам здається, що робота повинна була закінчитися годину тому. Може бути важче лягати спати на годину пізніше і прокидатися на годину пізніше, коли ваше тіло і внутрішній годинник звикли до іншого графіку.
Це все вливає на якість вашого сну, коли йому нав’язують інший графік.
Вплив відмічається на людей з розладами настрою. Одне з дослідження м показало, що лікарні повідомляли про збільшення симптомів депресії на 11 % після зміни часу на осінь. За її словами експерта, це може бути результатом втрати денного світла.
Проблема переходу на зимовий час полягає в тому, що темрява настає раніше, тим самим людина не отримує 1 годину денного світла, починаємо проводити активну діяльність в темряві, а спати при сонячному світлі після сходу сонця.
Це відгукується можливим порушенням засинання і консолідації сну вночі, оскільки мелатонин як гормон сну починає вироблятися з темрявою. Штучне світло вирішує успішно цю проблему, проте для особливо світлочутливих людей це може провокувати сонливість, неуважність, зниження активності раннім вечором.
Цей стан може доставляє певний життєвий дискомфорт та провокувати порушення сну, якщо не слідкувати за його гігієною
Вечірня година пік є вдвічі фатальнішою за ранкову з різних причин : набагато більше людей на дорозі, більше алкоголю в крові водіїв, люди поспішають додому та більше дітей насолоджуються відкритими іграми без нагляду . Кількість зіткнень із смертельними наслідками транспортногозасобу на пішохода збільшується
втричі, після заходу сонця.
Літній час приносить додаткову годину сонячного світла до вечора, що зменшує ці ризики. Перехід на зимовий час має прямо протилежний вплив, переміщуючи сонячне світло на ранок.
Метадослідження дослідників Rutgers показало, що 343 життя на рік можна врятувати, якщо відмінити перехід на зимовий час.
Темрява також друг злочину. Перенесення сонячного світла на вечірні години має набагато більший вплив на запобігання злочинам, ніж на ранок. .
Злочинці воліють виконувати свою роботові в темряві вечора та ночі. Рівень злочинності нижчий на 30 відсотків у. ранкові та полуденні години, навіть коли ці ранкові години відбуваються до сходу сонця, коли ще темно.
Давайте підведемо висновки?
Чи потрібно готуватися до переведення стрілок годинника завчасно на зимовий час?
Немає необхідності намагатися підготувати себе або своєї дитини до майбутнього переведення годинників.⠀
Ви можете подумати, що випереджаєте гру, регулюючи час сну на 15 хвилин щоночі в дні перед переведенням годинників. Звичайно це не так.
Це дійсно не допоможе Вам Вашій дитині. Коли справа доходить до сну, діти покладаються на розпорядок, тому краще уникати всього, що порушує цей розпорядок. Введення нового часу сну щоночі до переведення годинників може зробити остаточний перехід до зимового сну ще гірше.
А як щодо Вас?
Ви можете допомогти організму швидше адаптуватися:
- Уникайте алкоголю і кофеїну – поширених причин поганого сну.
- Уникайте проведення часу в ліжку, якщо не спите
- Обмежуйте денний сон, щоб відрегулювати свій графік сну.
- Уникайте важкої їжі за пару годин до сну.
- Не відсипайтесь на вихідних після переведення годинника.
Дотримання простих правил допоможе вам якісно спати та підтримати свій організм.
+ There are no comments
Add yours