Сезонні овочі та фрукти один з головних складників нашої здорової тарілки. Не дарма в асоціації дієтологів рекомендують з’їдати 5 різних овочів на день. Тому що городина дає відчуття ситості, збагачує раціон вітамінами, а також прискорює моторику шлунково-кишкового тракту. Ми поспілкувалися з відомим нутриціологом Наталею Дубовик, яка розповіла про те, як правильно їсти сезонні овочі та фрукти.
Яку городину та садовину можна вважати сезонною?
Сезонні овочі це ті, які купують та споживають у той час, коли їх збирають. Однак, на це також впливають погодні умови та ваше географічне розташування. Звісно, ви можете сказати, що зараз не проблема вживати овочі та фрукти різних сезонів протягом року, тому що за допомогою налагодженої транспортної логістики нам це доступно. Однак, зауважу, що наш ШКТ краще сприймає українській врожай, ніж осоружні для нас ексклюзиви з-за кордону.
Осінь та зима – це час для вживання коренеплодів, які ростуть під землею та поглинають поживні речовини з ґрунту. Це означає, що зараз вони найкорисніші для організму. На ярмарках та базарах зверніть увагу на хрестоцвітні овочі: рукола, броколі, дайкон, хрін, кольрабі, редька, брюсельська та цвітна капуста. А також, не обходьте стороною та збагатіть свою тарілку буряком, морквою, селерою, топінамбуром, пастернаком, картоплею, ріпою, а також гарбузом. Який, з ботанічної точки зору скоріше ягода, ніж овоч.
Користь сезонних овочів та фруктів.
- Підвищена харчова цінність. Тобто у різні пори року садовина та городина, яка достигає природним шляхом на сонці, стає соковитішою, має гарний смак та повну палітру вітамінів і мінералів. Споживання сезонних продуктів ближче до збору забезпечує найбільшу кількість поживних речовин.
- Дешевше. Купуючи сезонні овочі ви не сплачуєте зайвих грошей за довге транспортування та зберігання. Тому що те, що приїздить до нас з-за кордону має вищу ціну, яка перекладається на покупця.
- Кращий смак. Сезонна продукція є більш хрусткою, солодкою та бездоганно стиглою. Овочі та фрукти будуть природно дозрілими та матимуть більшу поживність.
Далі розповідаю на конкретних прикладах, чому варто додати у свій раціон сезонний продукт. Наприклад:
Буряк – коренеплід, який багатий на вітамін В9. Своєю чергою, він підвищує роботу серця та легень, допомагає рости клітинам. Також містить у своєму складі багато клітковини. Тому покращується травлення і не буде закрепів. Буряк можна запікати або відварювати до стану аль-денте, робити з нього буряковий квас або смакувати сирим.
Гарбуз – має у складі каротиноїди, які в організмі перетворюються на вітамін А. Гарбуз також має у своєму складі вітамін Е, С, альфа-каротин та бета-каротин. все це робить нашу шкіру здоровою та допомагають зміцнити імунітет. цей осінній “кабачок” можна і запікати, і відварити з нього суп-пюре, і їсти сирим, і додавати у випічку, а також додавати у салати.
Топінамбур, або “земляна груша” – багаторічна культура, яка все більше стає популярною на городах українців. Містить у своєму складі залізо, клітковину, вітамін С, тіамін які підвищують опірність імунної системи та зміцнюють суглоби. З топінамбура можна приготувати смачне пюре, яке замінить картопляне.
Для того, щоб збільшити у своєму раціоні кількість овочів, скористайтеся лайфхаками:
- якщо ви працюєте в офісі, поставте на своєму столи тарілку, в якій будуть лежати соковита і смачна нарізана городина;
- на вечерю віддайте перевагу білковим стравам з овочевими салатами. Бажано не заправляти їх майонезом, а віддати перевагу різним видам олій;
- коли ви плануєте прийоми їжі, то починайте планування саме з овочів;
- в харчуванні, як і в будь-якій іншій сфері потрібна надивленість. Тож знайомтесь із новими рецептами, щоб кожен тиждень мати у своєму раціоні одну нову овочеву страву.