Краса та здоровʼя, Новини

ТОП хвороб волосся та шкіри голови, якими найчастіше хворіють українці

На прийомі в лікаря-трихолога щодня є пацієнти із «лупою»-лущенням шкіри волосистої частини голови. Але лупа є лише симптомом захворювання, яка може бути при себорейному дерматиті, псоріазі і атопічному дерматиті. Ільчук Наталія, лікар дерматовенеролог клініки CALM розповіла про те, якими хворобами волосся і шкіри голови найчастіше хворіють українці.

Ільчук Наталія, лікар дерматовенеролог клініки CALM

Проте все ж лупа найчастіше асоціюється саме із себорейним дерматитом. Себорейний дерматит вражає не тільки шкіру голови, а й інші ділянки, багаті сальними залозами – обличчя ( брови, навколо носа, бороду), вуха та за вухами та навіть верхню частину тулуба.

Крім жовтувато-жирного лущення, можуть бути присутні червоні плями, які сверблять та приносять значний дискомфорт.

Часто себорейний дерматит плутають із псоріазом. Близько 50% людей з псоріазом мають його на волосистій частині голови. Експертка розповідає, що проявляється псоріаз у вигляді червоно-рожевих бляшок, які підіймаються над рівнем шкіри та мають сріблясто-біле лущення на поверхні. Розташовується на лобі, задній частині шиї, вухах, по лінії росту волосся, утворюючи так звану «псоріатичну корону». Псоріаз супроводжується сухістю шкіри голови, свербежем, печінням.

Окрім цих неприємних симптомів, висипання на шкірі голови при псоріазі також можуть свідчити про більшу ймовірність виникнення болю в суглобах- цей стан називається псоріатична артропатія.

Також існує такий стан, як себопсоріаз, коли одночасно існують ознаки обох захворювань: псоріазу та себорейного дерматиту.

Щоб відрізнити ці два стани, окрім огляду в лікаря, корисною в діагностиці буде трихоскопія.

Лікування себорейного дерматиту та псоріазу має спільні моменти:

Одним із перших кроків є застосування кератолітичних засобів для усунення лусочок та для подальшого ефективного застосування місцевих лікарських засобів.

“Шукайте продукти з такими активними компонентами як саліцилова кислота, молочна кислота, сечовина. Вони можуть бути у вигляді шампунів, пінок, розчинів, лосьйонів, спреїв, гелів тощо. Ліпше не надавати перевагу більш густим кремам та засобам на мазевій основі”, – радить лікар.

Після цього можна акуратно видаляти лусочки щіткою або гребінцем з дрібними зубцями.

Протигрибкова терапія є корисною для лікування себорейного дерматиту для зменшення кількості дріжджових грибків, які беруть участь в розвитку цього захворювання. Важливо розуміти, що до протигрибкових компонентів часто розвивається стійкість, якщо вони використовуються тривало.

При вираженому запаленні ефективними для місцевого застосування є глюкокортикостероїди, аналоги вітаміну Д. Також корисною є вузькосмугова локальна фототерапія як додатковий варіант лікування.

Засоби з дьогтем також зменшують запалення, лущення та свербіж.

Декілька порад від лікаря дерматовенеролога клініки CALM Наталії Ільчук для зменшення свербіжу шкіри:

  • використання кондиціонеру після миття голови
  • обмеження застосування фенів із гарячим повітрям та інструментів для гарячої укладки волосся
  • використання вологого рушника на ділянках шкіри, що сверблять

При псоріазі у більш важких випадках застосовується системна терапія з використанням цитостатичних та імунобіологічних препаратів.

Також побільшало скарг на втрату волосся.

Випадіння волосся буває різним, але найчастіше мова йде саме про телогенову алопецію- втрату волосся, коли відбувається передчасне припинення фази росту (анаген) волосяних фолікулів, і перехід у фазу спокою (телоген). Характеризується дифузним порідінням волосся в області скронь та тімʼя. Цей стан починається зазвичай через 3 місяці після провокуючого фактору. Пусковим гачком виступає стрес, пологи, операції, гострі та хронічні захворювання (особливо якщо була лихоманка), певні ліки, ендокринні порушення, втрата ваги та дефіцити харчування.

Що робити?

В першу чергу – зберігаємо спокій та чекаємо, волосся, якщо причина випадіння була короткочасною, повертається в норму самостійно. Не стресуйте за кожною волосиною, яка випала, щоб не створити замкнуте коло хронічного випадіння волосся.

Слідкуйте за тим, щоб ваше харчування було збалансованим, а нестачі нутрієнтів – скореговані. Якщо маєте хронічні захворювання, проконсультуйтеся із лікуючим лікарем для покращення вашого стану. Щоби відновити ріст нового волосся та подовжити фазу росту (анаген) можна використовувати місцеві та інʼєкційні засоби. Варто проконсультуватися із дерматологом для того, щоб відрізнити цей стан від інших можливих причин випадіння волосся.

Вам також має сподобатись...