Краса та здоровʼя, Новини, Новини, Новини

Здоров’я жінки під час війни: круглий стіл на цю тему провели у Києві лікарі-волонтери

Лікарі-волонтери, об’єднані ГО «Лікарський фронт», виступили ініціаторами круглого столу про здоров’я жінок у війну, тому що щиро стурбовані динамікою загострень хронічних проблем та стрімким зростанням деяких захворювань. Вони звернулися до журналістів із проханням донести до кожної українки думку, що на паузу можна поставити будь-що, але не здоров’я! Модерувала захід ведуча каналу «Київ» Ілона Довгань.

Дерматоонколог Андрій Лисецький, гінеколог Інна Ейсмонт та пластичний хірург Артем Єфремов посилалися на дані МОЗ України, які були озвучені міністром Віктором Ляшком раніше, та на власний досвід про те, що, на превеликий жаль, стан здоров’я українців у період війни важко назвати стабільним. На тлі глобальних стресів, об’єктивного погіршення якості життя, нестачі сімейних лікарів, переїздів та інших факторів запускаються несприятливі процеси в організмі, страждають гормональна та імунна системи. Особливо до цього схильні жінки через свій емоційний склад.

«Одна із ключових проблем – загострення хронічних хвороб на тлі низької профілактики та відсутності скринінгів. Це призводить до того, що мляві та малопомітні на перших стадіях серйозні захворювання (онкологічні та гормональні, в першу чергу) активізуються і набирають сили. Про це зараз говорять усі лікарі! Якщо не вжити жодних заходів, не переконати українців повернутися до графіків профілактичних обстежень, не закликати їх приходити до лікарів, а не терпіти боль та незручності, то до кінця війни ми отримаємо величезну кількість незворотних процесів», – сказав засновник соціального проекту SkinScan/Я бережу свою шкіру Андрій Лисецький. Він багато разів акцентував увагу на тому, що рак шкіри вже не перший рік лідирує в Україні серед інших онкологічних захворювань, тому в жодному разі не можна чекати на закінчення війни для того, щоб подбати про свою безпеку.

Засновник та головний лікар мережі клінік CALM Андрій Лисецький постійно виступає із соціальними ініціативами для підтримки здоров’я українців. Найвідоміший його проект – SkinScan/Я бережу свою шкіру, спрямований на профілактику меланоми в Україні. Щороку в травні лікарі CALM виходять у публічні місця та проводять безкоштовну діагностику родимок та новоутворень шкіри всіх бажаючих. На початку війни Андрій Лисецький також започаткував соціальний проект «Люди для Людей», в рамках якого вручає сертифікати на безкоштовне обслуговування мешканцям міста, які не поїхали в евакуацію та проявили себе як справжні професіонали та сильні люди на своїх робочих місцях.

Гінеколог та лікар УЗД Інна Ейсмонт стурбована тим, що багато жінок приходять до гінеколога лише у гострих випадках, коли не піти вже не можна. Але гінекологічні патології часто протікають без болю, і, якщо не проводити профілактичні огляди, можна виявити хворобу на тій стадії, коли підібрати ефективне лікування буде складніше в рази.

Говорили і про репродуктивне здоров’я, наголосивши, що це важлива стратегічна тема в контексті війни. Виходячи зі своєї практики, Інна радить жінкам не відкладати бажану вагітність на після війни, тому що з кожним роком відбувається гормональне згасання, а в умовах війни, на жаль, процеси старіння взагалі відбуваються швидше.

Чому до ініціативи круглого столу приєднався пластичний хірург? «Пластична хірургія як напрямок виникла після однієї з войн, оскільки це насамперед реконструктивна галузь, а вже потім естетична, – каже Артем. – Пластичний хірург – це насамперед хірург, а пластична хірургія – це медицина, а не тільки б’юті-індустрія. І пластичні хірурги передусім вирішують проблеми, пов’язані зі здоров’ям». Артем Єфремов розповів про те, що він, як і багато пластичних хірургів України, абсолютно безкоштовно обслуговує зараз військових, які отримали каліцтва або втратили функціональність деяких органів унаслідок поранень. Він підкреслив, що пластичні хірурги сьогодні стикаються зі справжніми викликами, рідкісними випадками, що після війни попит на їхню діяльність однозначно зросте, і тому важливий щоденний досвід.

 

Ведуча Ілона Довгань, яка цього року отримала диплом психолога, провела круглий стіл на волонтерських умовах, бо вважає тему фізичного та психічного здоров’я українок дуже близькою та важливою для себе. Разом із лікарями-активістами вона закликала колег послідовно переконувати жінок у тому, що їхня турбота про своє здоров’я по суті рівносильна турботі про майбутнє України.

Ведуча пообіцяла, що частіше запрошуватиме на свої ефіри компетентних лікарів, щоб ця тема звучала масштабно і була почута більшістю українок.

Короткі меседжі, які сформулювали лікарі для круглого столу, озвучила Ілона Довгань.
• Щоб перемогти, треба бути здоровим
• Усі війни одного разу закінчуються, а здоров’я не будинок, його не побудуєш заново, тому не можна відкладати на потім те, що потрібно зробити зараз
• Після перемоги буде багато роботи з відновлення країни та власного життя: важливо бути у добрій формі
• Незважаючи на труднощі, життя продовжується і зараз ми пізнали цінність кожного моменту. Може це і є час, коли варто реалізувати все задумане?
• Краса неможлива без здоров’я
• Іти до лікаря потрібно не для того, щоб лікуватися, а для того, щоб не допустити хворобу.

Учасниками круглого столу стали популярні та авторитетні медіа Elle, ТСН, Marie Claire, Viva!, Українки, 4mama, Твій малиш, Insinder, GLORY, Hochu.ua, Kyiv.24 (kiyvmedia) и  Телеканал «Київ».

Вам також має сподобатись...