Як правильно спати, щоб прокидатися бадьорими – поради сомнолога Дарʼї Пилипенко

Згідно статистики кожна третя доросла людина страждає від недосипу. Лідирують у цій гонці чоловіки – саме серед них більш поширена коротка тривалість сну. Амбасадор здорового сну – відома українська сомнологиня Дарʼя Пилипенко розповіла про розлади сну та про те, як недосипання впливає на здоров’я та дала поради, як правильно спати, щоб прокидатися бадьорими та покращити якість свого сну.

Люди часто скорочують свій сон через роботу, сімейні потреби або навіть щоб подивитися хороше шоу по телевізору. Але якщо недосипання є звичайною частиною вашого розпорядку дня, будьте готові до підвищеного ризику розвитку ожиріння, діабету 2 типу, високого кров’яного тиску, серцевих захворювань та інсульту, поганого психічного здоров’я та навіть ранньої смерті.

Навіть одна ніч короткого сну може вплинути на ваше самопочуття наступного дня. Ви не тільки більше схильні до сонливості, але й у поганому настрої та менш продуктивні на роботі. Недостатній сон погіршує когнітивні функції, що може збільшити ймовірність автомобільних та інших транспортних аварій, нещасних випадків на виробництві, медичних помилок і втрати продуктивності праці – а це при вищенаведеній статистиці впливає на суспільство глобально. 

Хороша якість сну не менш важлива, як і наявність сну взагалі. Ознаки поганої якості сну включають відчуття сонливості або втоми навіть після достатнього сну, неодноразове пробудження вночі та наявність симптомів розладу сну (таких як хропіння або задишка). 

Коротка тривалість сну (менше 6 годин на добу) може бути пов’язана з кількома хронічними захворюваннями, зокрема:

  • Цукровий діабет 2 типу
  • Хвороба серця
  • Ожиріння
  • Депресія
Сомнологиня Дарʼя Пилипенко

Розуміння того, як нестача сну впливає на ваше здоров’я та своєчасне покращення його якості може допомогти вам приймати більш правильні рішення та почати жити більш щасливіше та бути продуктивнішим. 

Правила здорового сну:

  • Лягайте спати і вставайте щодня в один і той же час, включаючи вихідні.
  • Підтримуйте в спальні тишу, темряву та комфортну температуру.
  • Приберіть електронні пристрої зі спальні.
  • Уникайте великих прийомів їжі, кофеїну та алкоголю за 4 години до сну.
  • Будьте активні протягом дня, щоб допомогти вам заснути вночі.

Прокидайтеся бадьоро та будьте здорові!