Династія Тетруєвих: Історія двох українок, якими захоплюється світ

Україна здавна славиться не лише своєю незламністю, а й неймовірними людьми, які вже сьогодні формують її майбутнє. А українська жінка завжди була прикладом успішності. Серед таких прикладів виділяється династія Тетруєвих: доктор Наталія Тетруєва, одна з провідних щелепно-лицевих хірургів України, та її донька Наталія Тетруєва-молодша, новаторка у сфері IT та освітніх технологій. Це історія про наполегливість, відданість і блискучі досягнення у двох, здавалося б, різних галузях, об’єднаних спільною метою — змінювати життя людей на краще.

Доктор Наталія Тетруєва: Героїня української медицини

Доктор Наталія Тетруєва присвятила понад 30 років свого життя щелепно-лицевій хірургії, ставши провідною фігурою у цій галузі в Україні. Свою кар’єру Наталія розпочала в часи, коли можливості для жінок у медицині, особливо в хірургії, були дуже обмежені. Ще за радянських часів, коли жінок у таких спеціальностях майже не було, вона отримала освіту в Україні, а згодом стажувалася в Німеччині. Під час навчання в Німеччині вона опанувала новітні методи лікування розщілини губи та піднебіння, що дозволило їй стати однією з провідних спеціалістів у цій галузі в Україні.

Сьогодні Наталія Тетруєва очолює команду щелепно-лицевих хірургів у Національній дитячій спеціалізованій лікарні “ОХМАТДИТ”, де надають безкоштовне лікування дітям із вродженими розщілинами губи та піднебіння. Щодня Наталія та її команда стикаються з величезними викликами, адже, попри війну, вони продовжують рятувати дитячі життя.

 

З початком війни у 2022 році лікарня стала не лише місцем для планових операцій, але й центром екстреної допомоги постраждалим. Наталія Тетруєва та її колеги працюють у надзвичайних умовах, незважаючи на сирени тривоги, вимкнення світла та ризики для власного життя. Операції, що тривають по 3-4 години, потребують повної концентрації, і під час повітряних тривог, при вимкненні світла та підключенні генераторів електроенергії, їх неможливо перервати.

«Сирени лунають по кілька разів на день, але ми звикли працювати в цих умовах. Ми не починаємо операції, якщо лунають сирени, але не можемо їх перервати, якщо вони починаються під час операції, адже це може мати серйозні наслідки для здоров’я маленького пацієнта. Це питання життя, і ми беремо на себе цей ризик», — каже доктор Тетруєва.

За свою самовіддану працю доктор Тетруєва була номінована міжнародним фондом Smile Train на міжнародну премію HEROINES of HEALTH 2022. Вона стала однією з 17 жінок зі всього світу, які отримали звання “Героїня охорони здоров’я 2022” на міжнародній церемонії в Берліні.

Завдяки міжнародній співпраці й організації командного підходу, Охматдит став прикладом для інших лікарень в Україні. З 2009 року, у партнерстві зі Smile Train, Наталія та її команда провели понад 3000 успішних операцій, даруючи дітям з усієї країни можливість на здорове та повноцінне життя.

«Завдяки допомозі Smile Train ми маємо сучасне обладнання, можливість брати участь у міжнародних конференціях, удосконалювати наш професійний рівень і дарувати нашим дітям повноцінне життя», — зазначає вона.

Попри труднощі війни, вона продовжує виконувати свою місію з невтомною силою та завзяттям.

Наталія Тетруєва-молодша: Новаторка в світі IT

Не менш вражає й історія доньки Наталії Тетруєвої — Наталії-молодшої, яка також присвятила своє життя покращенню якості життя людей, але на іншому фронті — в IT. Вона залишила стабільну кар’єру в інвестиціях, щоб створити стартап у сфері освітніх технологій. Її проєкт eKidz, що спеціалізується на розвитку навичок читання та мовлення у дітей, швидко здобув популярність у Німеччині.

Наталія навчалася на кафедрі фінансів та економіки в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, а потім продовжила освіту в Мюнхенському університеті. Після десятирічної роботи у сфері інвестицій у Лондоні вона вирішила змінити напрямок і присвятити себе розвитку освітніх технологій.

 

Цей поворот у кар’єрі стався після народження її дітей, коли Наталія зіштовхнулася з потребою навчати їх кільком мовам одночасно і зрозуміла, як сучасні технології можуть допомогти дітям у засвоєнні мов.

У 2017 році вона стала співзасновницею стартапу eKidz, який був створений для допомоги дітям у навчанні читанню та розвитку мовлення в мультикультурному середовищі. Програма eKidz пропонує чотири мовні програми — німецьку, англійську, іспанську та українську — і вже використовується в 15% шкіл Німеччини.

Наталія вважає, що традиційні методи освіти в школах більше не працюють, оскільки в багатьох родинах у Європі й Америці діти спілкуються іншою мовою, ніж та, якою навчаються в школі. Кожна дитина має унікальні потреби в навчанні, а можливості школи надати індивідуальну освіту обмежені через брак вчителів.

 

«Результати досліджень 2022 року показали, що кожна четверта дитина не розуміє прочитаного тексту. Це відбувається в усіх європейських країнах, особливо в тих, що приймають хвилі біженців, починаючи з Сирійської війни», — зазначає Наталія.

Вона акцентує, що її продукт не просто допомагає тренувати мовні навички, як популярний сервіс Duolingo, а занурює дітей у навчання через контекстні завдання. Такий підхід дозволяє дітям краще засвоювати матеріал, розвивати навички говоріння, письма та креативного мислення.

«У світі, де дефіцит учителів постійно зростає, технології відіграють ключову роль у навчанні. Ми бачимо, що традиційні методи вже не працюють, тому наша мета — допомогти дітям через інтеграцію технологій у навчальний процес», — пояснює Наталія.

В Україні eKidz працює як соціальний проєкт, а в Німеччині фінансування підписок для шкіл здійснюється на рівні місцевих урядів. Сьогодні eKidz впроваджений у гуманітарному проєкті для 35 000 дітей та 10 000 вчителів у сільській місцевості прифронтових областей України, який підтримується Гуманітарним фондом для України.

Одним із останніх нововведень стало впровадження штучного інтелекту для автоматичного мовного розпізнавання для школярів, розробленого у співпраці з Інститутом імені Фраунгофера в Німеччині. Це дозволило автоматизувати діагностику та оцінювання знань у читанні для початкових шкіл, а також рівня володіння мовою.

Крім того, стартап eKidz був обраний одним із 21 найперспективніших серед 600+ компаній, що працюють у Європі, до Google Growth Academy: AI for Education. Наталія Тетруєва-молодша була визнана жінкою, яка очолює ШІ-революцію в освіті, на найпотужнішій фаховій конференції ASU+GSV Summit у 2024 році.

Неймовірна історія родини Тетруєвих — це приклад того, як можна досягати вершин у різних галузях і водночас залишатися вірним своєму корінню. Доктор Наталія Тетруєва щодня рятує дитячі життя в умовах війни, а її донька Наталія змінює підходи до освіти, роблячи навчання доступнішим для всіх дітей. Їхній приклад надихає і доводить, що відданість своїй справі може змінити світ на краще.