У світі, де сучасне життя підкорюється високим темпам і безперервним стресом, поняття аскези здобуває все більшу актуальність. Це не лише відмова від шкідливих звичок чи постійний контроль над своїм життям, але й спосіб знайти внутрішню гармонію та покращити якість життя. Аскеза відкриває нові можливості для особистісного зростання і успіху. Телеведуча, life-коуч, акторка та модель Світлана Вольнова розповіла про те, чому аскеза стає все більш популярною.
– Світлана, Ви часто піднімаєте теми духовних практик, зокрема аскез. Розкажіть, будь ласка, як вони прийшли в Ваше життя?
– Я давно займаюся духовними практиками, і, мабуть, будь-яка більш-менш успішна людина погодиться, що без контакту зі своєю душею дуже складно вижити в сучасному світі, повному стресу. Тому перше, що потрібно налагодити – це свою душу.
– Що таке аскеза і яке її місце в сучасному світі?
– Вас може здивувати моє висловлювання, але аскеза — це шлях любові до себе. Коли ми обмежуємо себе у своїх шкідливих звичках, ми показуємо любов до себе і тим самим покращуємо своє життя. Покращуємо за рахунок нашого внутрішнього стану і притягуємо найкращі обставини. Ось так працює всесвіт.
– Можете пояснити, які є основні види аскези і чим вони відрізняються?
– Найпоширеніші аскези – це відмова від шкідливих звичок. Другий тип аскез – це розвиток позитивних якостей. Наприклад, ведення щоденника подяки протягом трьох місяців по 10 записів кожен день. Виконання фізичних вправ для зміцнення свого тіла та інше. Тобто це спрямовано на покращення себе, свого зовнішнього вигляду. Вважається, що покращення зовнішнього вигляду – це аскеза для покращення відносин з чоловіками. Проте все це дуже умовно, оскільки для того, щоб використовувати аскезу для пошуку партнера, потрібно спочатку підготуватися, відповідати своїм вимогам, тобто бути достатньо самодостатньою жінкою, щоб привабити у своє життя так само самодостатнього чоловіка. Це, мабуть, найскладніше. І ще дуже складним видом аскези є відмова від кави та сигарет.
– Які труднощі можуть виникати у людей, які вирішили практикувати аскезу?
– Труднощі можуть бути пов’язані з тим, що людина легко може переоцінити свої сили. З мого особистого досвіду, приблизно 50% людей, які беруться за аскезу, не можуть її дотримати до кінця.
– Чи можете поділитися власним досвідом чи досвідом знайомих, про вплив аскези?
– Моя перша аскеза, яку я взяла, була відмова від алкоголю на один місяць. Я помітила, що алкоголь забирає у мене досить багато сил. І найнебезпечніше, я почала помічати, що мій мозок вже не працює так добре, як мені б хотілося. Це мені дуже не сподобалося. Я взяла аскезу щодо відмови від алкоголю на один місяць задля успіху в соціальних мережах. І можу сказати, що мій TikTok, те, що я тоді записувала, і які ідеї мені приходили, мали великий успіх. У мене на Tik-Tok було відео з переглядами лайфхаків, деякі з яких набрали від 200-300 тисяч переглядів. Тобто це дійсно добре спрацювало. І саме в TikTok відбувся успіх.
Одна з моїх знайомих взяла аскезу від солодкого для погашення боргу в ПриватБанку. Уже був значний борг. І найцікавіше, через півтори неділі це питання вирішилося абсолютно несподіваним чином, і вона отримала ці кошти.
– Як аскетичні практики можуть бути адаптовані для сучасної зайнятої людини?
– От словосполучення “сучасна занята людина” можна розуміти, що сучасна людина, незалежно від його зайнятості, повинна чітко розуміти свої пріоритети. Що вона хоче, чому цього хоче і як аскеза може, навпаки, надати більше часу. Наприклад, людина може відмовитися курити удвічі менше, тобто зменшити кількість сигарет наполовину. Це вивільнює час. Таким чином, аскеза не може завадити — вона може лише покращити життя, звільнивши час і покращивши самопочуття.
– Як аскеза сприяє досягненню духовного просвітлення або гармонії?
– Ну, духовна гармонія — це не лише аскеза. Духовна гармонія — це звільнення від образ, це безумовна любов, це погашення свого негативу, гніву. Це великодушність, доброта, це все є духовною основою людини, яка любить себе, поважає себе і цінує себе, так? Тому успішна щаслива людина не може бути ображеною, нещасною і в цьому випадку недуховною, оскільки негатив притягує негатив, і людина починає хворіти. Тому я вважаю, що, звісно ж, аскеза — це для свідомих. Але той, хто несвідомий, нехай спробує хоча б якусь маленьку аскезу, щоб почати з чогось і зрозуміти, наскільки ми всі можемо і наскільки наше життя дійсно лише в наших руках.

Лала Цукерман — головна редакторка жіночого журналу GLORY, Засновниця PR&Event агенції GLORY (2014). PR-експертка з понад 10-річним досвідом у медіа та івент-індустрії, організаторка масштабних благодійних заходів і директорка Благодійного фонду «Народжені перемагати».
Її ім’я стоїть за десятками успішних проєктів — від гучних презентацій і форумів до благодійних бранчів. Вона вміє об’єднувати зірок, експертів, журналістів, лідерів думок та соціально активних українців навколо важливих тем — культурних, соціальних, жіночих, військових.